Get inspiredGet inspiredTeacher Development

Bądź dobry dla siebie i innych, nie tylko w Walentynki:)

Już w najbliższą niedzielę wypada 14. lutego- popularne, zaczerpnięte z kultury amerykańskiej święto zakochanych. Z biegiem lat możemy zaobserwować, jak święto to zamiast skupiać się na tym, z czym się kojarzy, (choć jego historia jest bardzo złożona https://www.history.com/topics/valentines-day/history-of-valentines-day-2)- celebracji dobra i miłości, jest kolejną okazją do celebracji…konsumpcjonizmu poprzez kupowanie nie tylko walentynkowych gadżetów, ale i korzystania z promocji w sieciowych sklepach. A może by tak w tym roku podejść do walentynek nie konsumpcyjnie i zachęcić siebie nawzajem do miłych gestów? 🙂 Poniżej kilka pomysłów na walentynkowe przyjemności, przez cały tydzień, nie tylko 14.lutego- dla siebie nawzajem, również do wykorzystania na zajęciach językowych:

1. Napisz komuś miłą wiadomość- bardzo krótką, z pozytywną informacją na jej temat.

2. Wyraź komuś wdzięczność. Jak mówił J. W. Goethe „Jeśli spotykamy kogoś, kto jest nam winny wdzięczność, od razu sobie o tym przypominamy. Jakże często jednak spotykamy kogoś, komu my jesteśmy winni wdzięczność, i w ogóle o tym nie myślimy”. Forma dowolna:)

3. Załóż dla siebie lub bliskiej osoby słoiczek dobrych słów/ dobrych życzeń. To świetny prezent nie tylko na Walentynki 🙂

4. Zrób komuś miłą niespodziankę.

5. Wygospodaruj czas na rozmowę z kimś bliskim.

6. Wygospodaruj czas na rozmowę z kimś, z kim dawno nie rozmawiałeś.

7. Wygospodaruj czas tylko dla siebie 🙂

8. Zareaguj pozytywnie na krytykę. Jeśli na przykład w Twojej obecności ktoś powie o kimś innym coś niepochlebnego, postaraj się powiedzieć na temat tej osoby coś pozytywnego. Jeśli zaś ktoś skrytykuje Ciebie, zastanów się, czego te słowa uczą Cię o sobie i osobie, która je wypowiedziała? Jaką lekcję możesz wyciągnąć na przyszłość z tej sytuacji?

9. Zapisuj przynajmniej trzy miłe przeżycia każdego dnia przez najbliższy tydzień. Zobaczysz, że nawet, gdy na zewnątrz jest minus 13, wieje i jest szaro, dookoła jest wiele pozytywnych rzeczy, które mogą trzymać nas w oczekiwaniu do wiosny 🙂

10. Każdego dnia zrób jakiś dobry uczynek dla drugiego człowieka.

A Państwo, jakie macie pomysły na pozytywne działania nie tylko w Walentynki? Zapraszam do dzielenia się pomysłami w komentarzach.

Magdalena Kaźmierkiewicz

Leave a Reply