Uncategorized

NOWE ZASADY WYSTAWIANIA FAKTUR


Zgodnie z nowelizacja ustawy od towarów i usług od 1 stycznia 2020 roku uległy zmianie przepisy dotyczące wystawiania faktur do paragonów.

Uzyskanie faktury z numerem NIP możliwe jest wyłącznie w trakcie zgłoszenie się na szkolenie (przed dokonaniem płatności)

Informacje o innym odbiorcy faktury niż osoba fizyczna należy zgłaszać przed momentem opłacenia za szkolenie. Wystawienie faktury na firmę w późniejszym terminie nie będzie możliwe.

Stowarzyszenie może wystawić fakturę do paragonu na rzecz firmy/szkoły wyłącznie wówczas, gdy NIP nabywcy zostanie  uwzględniony na paragonie.

Postawa prawna: artykuł 106b ust. 5 ustawy o VAT.

FAKTURA UPROSZCZONA

Faktury uproszczone można wystawić, gdy kwota sprzedaży nie przekracza 450 zł albo 100 euro. Porównując wymogi dotyczące treści faktury uproszczonej oraz paragonu fiskalnego, nasuwa się wniosek, że o ile na paragonie zostanie zamieszczony NIP nabywcy (na żądanie), a wartość udokumentowanej transakcji nie przekracza limitu (450 zł lub 100 euro), to może on być uznany za fakturę uproszczoną.

Oznacza to, że jeśli zostanie wystawiony paragon o wartości do 450,00 zł i umieszczony  na nim numer NIP nabywcy (chodzi o firmę lub osobę fizyczną prowadzącą działalność) to taki paragon może być uznany w rozumieniu przepisów ustawy o VAT za fakturę uproszczoną i nie ma konieczności wystawiania do niego dodatkowej faktury.

Z uwagi na to, że od 01.01.2020 paragon o wartości do 450,00 zł, który zawiera NIP może zostać uznany za fakturę uproszczoną to musi on być również zarejestrowany jako oddzielny dokument w pliku JPK.

W związku z tym prosimy wszystkich, którzy wystawiają takie paragony lub chcą otrzymać taką uproszczoną fakturę o kontakt ze skarbnikiem treasurer@iatefl.org.pl w celu ustalenia procedur przekazywania informacji na temat wystawionych paragonów z NIP za dany miesiąc.

3 komentarze do “NOWE ZASADY WYSTAWIANIA FAKTUR

Leave a Reply