Get inspired

Propozycja na ferie :-)

Tegoroczne ferie zimowe nie dostarczą nam zbyt wielu atrakcji poza domem. A może by tak usiąść wygodnie – oczywiście z filiżanką ulubionej kawy lub herbaty pod ręką – i przejrzeć kilka bezpłatnych, wydawanych w wersji elektronicznej czasopism dla nauczycieli języków obcych?

Na początek, szczególnie dla anglistów, polecam dwumiesięcznik „Humanising Language Teaching” (https://www.hltmag.co.uk). Wysoki poziom merytoryczny artykułów pisanych przez autorów z całego świata to znak rozpoznawczy „HLT”. Redaktor naczelną pisma, wydawanego pod marką Pilgrims, jest Hanna Kryszewska – zapewne wielu nam dobrze znana, wyjątkowa postać ze świata ELT.

Wśród różnorodnych materiałów dostępnych na portalu „American English”, prowadzonym przez Departament Stanu USA, znajdziemy m.in. kwartalnik „English Teaching Forum” (https://americanenglish.state.gov/forum). Aktualne tematy, przykłady dobrych praktyk, gotowe pomoce dydaktyczne – myślę, że każdy znajdzie tu coś przydatnego dla siebie.

W poszukiwaniu materiałów do pracy z uczniami, warto zajrzeć na stronę dwumiesięcznika „Zoom in on America” (https://www.usinfo.pl/zoom), wydawanego przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Najnowszy numer zabierze nas w kosmos!

Jakie zalety, a jakie wady e-learningu w nauce języków obcych ujawniły się w ostatnich miesiącach? Jak zmieni się szkoła po pandemii koronawirusa? Co będzie wartościowe w edukacji jutra, a co nie rokuje pozytywnie? Te zagadnienia podejmują autorzy artykułów opublikowanych w najnowszym numerze kwartalnika „Języki Obce w Szkole” (http://jows.pl), wydawanego obecnie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Poza tematem głównym znajdziemy tu również takie sekcje, jak: metodyka, kompetencje nauczyciela, tłumaczenia, język i kultura oraz języki obce po szkole.  

Na zakończenie tego krótkiego przeglądu chciałabym jeszcze polecić artykuły poruszające rożne zagadnienia z zakresu kształcenia językowego, publikowane na łamach dwumiesięcznika „Edukacja Pomorska”, wydawanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Sukcesywnie uzupełniana baza tekstów jest dostępna pod adresem: https://pl.padlet.com/bukowska/EdukacjaPomorska.

A czy Państwo mogą polecić nam coś jeszcze do poczytania w zimowe wieczory?

Małgorzata Bukowska-Ulatowska

Leave a Reply